”Jurnalism înseamnă să publici ceea ce cineva nu vrea să fie publicat. Orice altceva e publicitate.” - George Orwell -

7.4 C
Constanța
luni, martie 4, 2024

ultima oră

O delegație a Partidului Alternativa Dreaptă a participat la Roma la Adunarea Conservatorilor Europeni organizată de ECR Party

O delegație a partidului Alternativa Dreaptă condusa de președintele Adela Mîrza a participat în perioada 15-17 decembrie 2023 la Roma la adunarea conservatorilor europeni...

Ultimile Articole

Dă un refresh garderobei tale de primăvară cu haine şi accesorii de lux

Primăvara este momentul perfect pentru a da un refresh ţinutelor tale, iar dacă îţi doreşti să îţi actualizezi garderoba, atunci îţi poţi îndrepta privirea...

TCL a fost clasat ca brand de televiziune Top 2 la nivel mondial timp de doi ani consecutivi

România, 28 februarie 2024: TCL Electronics, un brand lider de electronice de larg consum, a fost din nou recunoscut ca Top 2 Brand TV...

Cum să îți alegi hotelul perfect pentru o vacanță ideală

Planificarea unei vacanțe poate fi o experiență entuziasmantă, dar și plină de provocări. Una dintre cele mai importante decizii este alegerea hotelului potrivit. Un...

Competiții numeroase pentru sportivii de la CSM Constanța

Avem o nouă săptămână cu meciuri importante pentru sportivii CSM Constanța. Echipele noastre sunt angrenate în competițiile interne de volei,...

CONSTANŢA: A fost semnat contractul de finanțare pentru construirea unei noi unități de producere a energiei termice. Când va intra în funcțiune noul sistem

Ieri a fost semnat contractul de finanțare pentru construirea unei noi unități de producere a energiei termice, care să deservească sistemul centralizat de termoficare al municipiului Constanța. Adică un nou CET, care, însă va aparține municipalității, împreună cu rețelele de conducte, aflate și ele în plin proces de înlocuire – situație care va permite o mai bună gestionare, cred autoritățile locale.

Când va intra în funcțiune noul sistem, care vor fi beneficiile exacte pentru clienții Termoficare Constanța și când vor dispărea șanțurile de pe străzile orașului? Răspunsurile, în interviul următor, realizat de Bogdan Comșa cu primarul municipiului Constanța, Vergil Chițac.

Domnule primar, despre un nou CET s-a vorbit public prima oară în Constanța, acum vreo 10 ani. Era în preajma unei campanii electorale. Subiectul a rămas atunci doar un slogan de campanie. Sistemul de termoficare s-a degradat între timp, însă acum, iată, ne îndreptăm spre concretizarea acestui obiectiv important – un nou CET, adică o nouă unitate de producere a energiei termice pentru sistemul centralizat de termoficare. Înțelegem că va funcționa mult mai eficient decât ce avem acum la CET Palas Constanța, cum știu constănțenii.

Vergil Chițac: Da, am făcut unul dintre cei mai importanți pași în reabilitarea sistemului de termoficare din Constanța, care până în anul 2021 deci, până anul trecut a fost exact cum arăta acum 50, 60 de ani când s-a făcut. Adică nemodernizat și când spun nemodernizat, este așa,  un cuvânt frumos. Ce pas important am făcut?

Am semnat contractul de finanțare, așa cum spuneați, pentru inima acestui sistem de termoficare, care este un CET. Dar CET-ul nu produce numai energie termică, CET-ul produce energie electrică și energie termică. Energia electrică va intra în sistemul național. Vorbim de 50 de MW electrici și bineînțeles, energia termică necesară pentru apa caldă și căldura constănţenilor şi vorbim de cca. 130 de mii în momentul de faţă. E un echipament nou, foarte bun, produce energie în regim de eficiență, se poate adapta atunci când va fi disponibil hidrogenul, că vorbim totuși de energie verde, ca să funcționeze cu un amestec combustibil între gaz și hidrogen lichid și va trebui să ne concentrăm în perioada următoare pe chestiunea asta până când el va fi finalizat. Pașii următori înseamnă licitația pe care trebuie s-o facem. Ca orizont de timp, cum văd eu, cred că în luna mai ar fi rezonabil să spunem că atribuim licitația unui consorțiu, care să facă pe de o parte proiectarea și după aia execuția. Cred că anul ăsta, până la finalul anului ar trebui să avem proiectul, dacă nu sunt prea optimist, după care în anul 2024 să înceapă execuția. Termenul de finalizare e destul de strâns. Vorbim de 2026, că programul pentru care am semnat este PNRR și știți că finalul este 2026.

Așadar, vom avea un nou CET, mult mai eficient. Pentru constanțeanul de rând, care vor fi beneficiile directe, domnule primar? Se ieftinește gigacaloria?

Vergil Chițac: La ce să se aștepte cu cetățeanul de rând? Evident că modernizarea sistemului va reduce prețul, pentru că va reduce pierderile și atunci și pentru noi, pentru municipalitate, e mult mai bine. De ce? Pentru că va rămâne subvenția mai mică. Să știți că dacă nu începeam, eu îmi asum costurile politice pe care le-am generat, pentru că e limpede, constănțenii nu vor să vadă un oraș în care se sapă, se sudează țevi, să scoți ţevi. Asta creează un disconfort. Fie rămâneam în continuare așa și creștea subvenția, că sistemul era din ce în ce mai vechi, prețul fiind vechi, creștea subvenția și ducea bugetul orașului în cap, fie dacă nu, sistemul se bloca la un moment dat, nu mai funcționa de vechi ce era și lăsam fără apă caldă și căldură 130 de mii de constănțeni. Eu n-aveam de ales.

Domnule primar, când credeți că vor fi gata absolut toate lucrările la sistemul de termoficare, pentru că mai sunt rețele secundare, alte obiective.

Vergil Chițac:  S-o luăm metodic. Sursa însemnând CET-ul  . Despre ei am discutat. Pentru rețeaua de transport înseamnă legătura între CET și punctele termice. Am împărțit între etape. Etapa 1 este în execuție fizică, vedeți în oraș. Etapa a doua o semnez luni și etapa a treia este deja semnat contractul. Deci asta trebuie să se termine toate 3 – rețeaua de transport cea mai afectată, producea cele mai mari pierderi. Deci, în 2023 trebuie să se închidă, iar tot săptămâna asta ministrul a semnat un ordin prin care mai mult de 350 milioane se duc pentru termoficare și din care Constanța are 111 și București are 240 pentru cealaltă rețea. Rețeaua secundară, care este rețeaua de distribuție. Nu acoperim cu banii ăștia toată rețeaua de distribuție, dar ușor-ușor, astea-s chestiuni care durează. Nu putem în 3-4 ani de zile să modernizăm un sistem în care nu s-a băgat niciun ban de 50-60 de ani.

Așadar, 2023 să luăm ca punct de reper că mai avem foarte puțin, plus încă 3-4 ani cel puțin, spuneți, da?

Vergil Chițac: Da, da, da! 2026 teoretic, trebuie să fie noul CET.

Pentru că vorbim de un orizont de timp destul de îndelungat, aș vrea să vă mai întreb dacă ne așteptăm ca șantierele nou deschise să se închidă pe măsură ce vor fi deschise altele.

Vergil Chițac: Deci, 2023 este termenul pentru bulevarde.

Pentru că auzeam un responsabil din Primărie, care spunea zilele trecute că limita extremă posibilă ar fi 2030 pentru ultimele retușuri.

Vergil Chițac: Până în 2026 trebuie să avem cel puțin CET-ul, trebuie să avem rețeaua de transport, vreo 20-30 de kilometri în rețeaua de distribuţie. Mai rămâne ceva din distribuție, dar acolo nu sunt mari pierderi. 2030 este un orizont prea îndepărtat.

Redactor: Bogdan Comşa/Editor online: Doina Sîrbu/Foto: Primăria Constanţa

 

Comentarii

Latest Posts

Dă un refresh garderobei tale de primăvară cu haine şi accesorii de lux

Primăvara este momentul perfect pentru a da un refresh ţinutelor tale, iar dacă îţi doreşti să îţi actualizezi garderoba, atunci îţi poţi îndrepta privirea...

TCL a fost clasat ca brand de televiziune Top 2 la nivel mondial timp de doi ani consecutivi

România, 28 februarie 2024: TCL Electronics, un brand lider de electronice de larg consum, a fost din nou recunoscut ca Top 2 Brand TV...

Cum să îți alegi hotelul perfect pentru o vacanță ideală

Planificarea unei vacanțe poate fi o experiență entuziasmantă, dar și plină de provocări. Una dintre cele mai importante decizii este alegerea hotelului potrivit. Un...

Competiții numeroase pentru sportivii de la CSM Constanța

Avem o nouă săptămână cu meciuri importante pentru sportivii CSM Constanța. Echipele noastre sunt angrenate în competițiile interne de volei,...

BREAKING NEWS

Voucherele de energie pentru persoanele vulnerabile, prelungite până în primăvară

Guvernul a prelungit astăzi, prin ordonanţă de urgenţă, valabilitatea voucherelor de energie până la finalul lunii martie a anului viitor. Astfel, banii din ajutorul pentru...

Volumul ”Constanța – istorie, vecinătate, multiculturalitate” a fost lansat de Ziua Dobrogei

Marți, 14 noiembrie 2023, de Ziua Dobrogei, a fost lansat, la Muzeul de Istorie Națională și Arheologie Constanța, volumul de studii și articole științifice...

AUDIO-VIDEO | Radio Constanța a fost, astăzi, gazdă primitoare pentru zeci de preșcolari

Peste 40 de copii de la Grădinița ”Lumea Poveștilor” au vizitat, joi, sediul Radio Constanța, în cadrul programului ”Școala Altfel”. De pe scările colorate de...

Vremea devine instabilă, în Dobrogea și la malul mării

Vineri, valorile termice rămân plăcute, dar reapar ploile. Cerul va fi variabil, cu înnorări și precipitații noaptea. Vântul va sufla slab și moderat, cu unele...

Alegerea trusei de scule

În lumea bricolajului și a reparațiilor casnice, o trusă de scule bine aleasă reprezintă un partener de încredere pentru orice entuziast sau profesionist. Indiferent...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

Comentarii