”Jurnalism înseamnă să publici ceea ce cineva nu vrea să fie publicat. Orice altceva e publicitate.” - George Orwell -

5.4 C
Constanța
sâmbătă, februarie 24, 2024

ultima oră

O delegație a Partidului Alternativa Dreaptă a participat la Roma la Adunarea Conservatorilor Europeni organizată de ECR Party

O delegație a partidului Alternativa Dreaptă condusa de președintele Adela Mîrza a participat în perioada 15-17 decembrie 2023 la Roma la adunarea conservatorilor europeni...

Ultimile Articole

Competiții numeroase pentru sportivii de la CSM Constanța

Avem o nouă săptămână cu meciuri importante pentru sportivii CSM Constanța. Echipele noastre sunt angrenate în competițiile interne de volei,...

Partidul Alternativa Dreaptă Respinge Comasarea Alegerilor și Aduce Argumente Solide în Apărarea Democrației

Partidul Alternativa Dreaptă reafirmă astăzi, cu fermitate, opoziția sa categorică față de propunerea de comasare a alegerilor, formulată de către Alianța Toxică dintre PSD...

EXCLUSIV VIDEO: Construcția ilegală a unui jurat de la ”Chefi la Cuțite” pune în pericol viețile locatarilor din complexul Caelia Mamaia!

Ce s-a ales din plaja milionarilor de la Caelia Mamaia! Gunoaie, șobolani si pericol iminent de incendiu la 2 metri de complexul Caelia din stațiunea...

Eleganță la birou – cum să porți cu stil rochii office în fiecare zi, pentru a arăta cât mai profi

În fiecare dimineață, alegerea vestimentară pentru birou poate influența întregul ton al zilei. Rochiile office reprezintă o piesă esențială în garderoba oricărei femei care...

Volumul ”Constanța – istorie, vecinătate, multiculturalitate” a fost lansat de Ziua Dobrogei

Marți, 14 noiembrie 2023, de Ziua Dobrogei, a fost lansat, la Muzeul de Istorie Națională și Arheologie Constanța, volumul de studii și articole științifice intitulat: CONSTANȚA – ISTORIE, VECINĂTATE, MULTICULTURALITATE, coordonat de: dr. Sorin Marcel Colesniuc, dr. Gabriel Mircea Talmațchi, dr. Lavinia Dumitrașcu, dr. Cristina Talmațchi, dr. Mariana Cojoc și dr. Costin Scurtu.

Activitatea face din proiectul cultural cu același titlu: CONSTANȚA – ISTORIE, VECINĂTATE, MULTICULTURALITATE, proiect implementat de Asociația SINE QUA NON și finanțat de Primăria Municipiului Constanța.

În deschiderea evenimentului, președintele Asociației SINE QUA NON, cercetător științific dr. Sorin Marcel Colesniuc, a prezentat activitățile derulate în cadrul proiectului și anume: cinci simpozioane și o masă rotundă organizate la Muzeul de Istorie Națională și Arheologie Constanța, Muzeul Național al Marinei Române, Muzeul Militar Național Regele Ferdinand I Filiala Constanța, Muzeul de Artă Constanța – Secția Ion Jalea și Arhiepiscopia Tomisului; vernisarea a două expoziții temporare; două lansări de carte și trei prezentări de carte; două tururi ghidate la lăcașurile de cult din Peninsula Constanței și zece ateliere meșteșugărești medievale organizate în Parcul Arheologic al Municipiului Constanța.

În continuare, președintele asociației a prezentat volumul de studii și articole științifice în care au publicat: istorici, cercetători științifici, profesori universitari și preuniversitari, arheologi, muzeografi, restauratori, conservatori, arhiviști, bibliotecari și alți oameni de cultură din Constanța, din Dobrogea și din întreaga țară.

Totodată, dr. Sorin Marcel Colesniuc a subliniat că, prin acest proiect cultural, Asociația SINE QUA NON a promovat, în rândul constănțenilor și al turiștilor: istoria orașului Constanța, istoria Dobrogei și istoria românilor, patrimoniul cultural dobrogean și național și cele mai noi descoperiri arheologice din Constanța, din Dobrogea și din întreaga țară. Mai mult decât atât, prin evenimentele științifice și culturale organizate, au fost marcate și câteva momente mai importante din istoria națională a românilor: 145 de la Unirea Dobrogei cu România; 100 de ani de la adoptarea Constituției României Mari; Anul cultural Dimitrie Cantemir și Ciprian Porumbescu.

Dr. Aurel Mototolea, managerul Muzeului de Istorie Națională și Arheologie Constanța, a menționat: „Noi suntem gazde. Meritul este în întregime al Asociației SINE QUA NON. Ei au accesat fondurile, au gândit conceptul, au muncit pentru acest ciclu de manifestări și se pare că a ieșit o treabă bună, culminând cu această lansare de volum. Este un caz fericit, din punctul meu de vedere, în care o structură adiacentă unei instituții de stat, un ONG practic, reușește să atragă fonduri, să promoveze și să creeze acte culturale care lasă ceva în urmă. Este un caz fericit. Sunt multe alte cazuri în care nu prea rămâne nimic, decât povești.”

Conf. univ. dr. Mariana Cojoc, coordonatorul simpozionului REPERE FUNDAMENTALE ÎN EVOLUȚIA CONSTITUȚIONALĂ A ROMÂNIEI (1923 – 2003) și al capitolului al IV-lea din volum, a precizat: „Chiar pe timpul desfășurării au fost voci ce au spus că s-a desfășurat la Constanța o adevărată Școală de vară pe tot ceea ce înseamnă istorie, vecinătate, multiculturalitate și nu doar despre Constanța, ci și despre Dobrogea, și o să găsiți aici, în paginile volumului (…) studii semnate de nume de marcă ale istoriografiei românești. Constanța mai are încă multe povești de spus, chiar dacă despre Constanța s-a scris foarte mult, dar încă mai sunt povești de descoperit și, cu siguranță, Asociația SINE QUA NON ne va ajuta să le descoperim și în anii ce vin, cu următoare proiecte.”

Secretarul Asociației SINE QUA NON, dr. Lavinia Dumitrașcu, cea care a coordonat simpozionul CONSTANȚA ȘI LUMEA ROMÂNEASCĂ MODERNĂ ȘI CONTEMPORANĂ și capitolul al III-lea din volum, a vorbit despre cum s-a desfășurat simpozionul, dar și proiectul, în general: „A fost frumos! Acum este cazul să vorbim despre datoria noastră, a istoricilor, a profesioniștilor din Constanța. Trebuie să lăsăm ceva în urmă. Și trebuie să-i învățăm pe copii să-și iubească țara, să simtă românește. Le spuneam astăzi: nu contează nimic, nici pilele, nici relațiile, nici funcțiile. Funcțiile vin și se duc, dacă ai aici, adică minte și știință, adică mintea, întotdeauna, inteligența trebuie dublată de învățat, trebuie dublată cu ceea ce ai aicea, sufletul, inima, dragostea față de țară, de Dobrogea, de oameni. Noi asta am încercat să realizăm prin acest proiect.”

Președintele Asociației SINE QUA NON, dr. Sorin Marcel Colesniuc, a încheiat evenimentul cultural cu următoarele urări: „La mulți ani, Dobrogea! La mulți ani, dobrogeni!” Toți participanții la eveniment au primit gratuit volumul CONSTANȚA – ISTORIE, VECINĂTATE, MULTICULTURALITATE, iar coordonatorii au semnat autografe.

Sursă și foto: Asociația SINE QUA NON

rewrite this content and keep HTML tags

Marți, 14 noiembrie 2023, de Ziua Dobrogei, a fost lansat, la Muzeul de Istorie Națională și Arheologie Constanța, volumul de studii și articole științifice intitulat: CONSTANȚA – ISTORIE, VECINĂTATE, MULTICULTURALITATE, coordonat de: dr. Sorin Marcel Colesniuc, dr. Gabriel Mircea Talmațchi, dr. Lavinia Dumitrașcu, dr. Cristina Talmațchi, dr. Mariana Cojoc și dr. Costin Scurtu.

Activitatea face din proiectul cultural cu același titlu: CONSTANȚA – ISTORIE, VECINĂTATE, MULTICULTURALITATE, proiect implementat de Asociația SINE QUA NON și finanțat de Primăria Municipiului Constanța.

În deschiderea evenimentului, președintele Asociației SINE QUA NON, cercetător științific dr. Sorin Marcel Colesniuc, a prezentat activitățile derulate în cadrul proiectului și anume: cinci simpozioane și o masă rotundă organizate la Muzeul de Istorie Națională și Arheologie Constanța, Muzeul Național al Marinei Române, Muzeul Militar Național Regele Ferdinand I Filiala Constanța, Muzeul de Artă Constanța – Secția Ion Jalea și Arhiepiscopia Tomisului; vernisarea a două expoziții temporare; două lansări de carte și trei prezentări de carte; două tururi ghidate la lăcașurile de cult din Peninsula Constanței și zece ateliere meșteșugărești medievale organizate în Parcul Arheologic al Municipiului Constanța.

În continuare, președintele asociației a prezentat volumul de studii și articole științifice în care au publicat: istorici, cercetători științifici, profesori universitari și preuniversitari, arheologi, muzeografi, restauratori, conservatori, arhiviști, bibliotecari și alți oameni de cultură din Constanța, din Dobrogea și din întreaga țară.

Totodată, dr. Sorin Marcel Colesniuc a subliniat că, prin acest proiect cultural, Asociația SINE QUA NON a promovat, în rândul constănțenilor și al turiștilor: istoria orașului Constanța, istoria Dobrogei și istoria românilor, patrimoniul cultural dobrogean și național și cele mai noi descoperiri arheologice din Constanța, din Dobrogea și din întreaga țară. Mai mult decât atât, prin evenimentele științifice și culturale organizate, au fost marcate și câteva momente mai importante din istoria națională a românilor: 145 de la Unirea Dobrogei cu România; 100 de ani de la adoptarea Constituției României Mari; Anul cultural Dimitrie Cantemir și Ciprian Porumbescu.

Dr. Aurel Mototolea, managerul Muzeului de Istorie Națională și Arheologie Constanța, a menționat: „Noi suntem gazde. Meritul este în întregime al Asociației SINE QUA NON. Ei au accesat fondurile, au gândit conceptul, au muncit pentru acest ciclu de manifestări și se pare că a ieșit o treabă bună, culminând cu această lansare de volum. Este un caz fericit, din punctul meu de vedere, în care o structură adiacentă unei instituții de stat, un ONG practic, reușește să atragă fonduri, să promoveze și să creeze acte culturale care lasă ceva în urmă. Este un caz fericit. Sunt multe alte cazuri în care nu prea rămâne nimic, decât povești.”

Conf. univ. dr. Mariana Cojoc, coordonatorul simpozionului REPERE FUNDAMENTALE ÎN EVOLUȚIA CONSTITUȚIONALĂ A ROMÂNIEI (1923 – 2003) și al capitolului al IV-lea din volum, a precizat: „Chiar pe timpul desfășurării au fost voci ce au spus că s-a desfășurat la Constanța o adevărată Școală de vară pe tot ceea ce înseamnă istorie, vecinătate, multiculturalitate și nu doar despre Constanța, ci și despre Dobrogea, și o să găsiți aici, în paginile volumului (…) studii semnate de nume de marcă ale istoriografiei românești. Constanța mai are încă multe povești de spus, chiar dacă despre Constanța s-a scris foarte mult, dar încă mai sunt povești de descoperit și, cu siguranță, Asociația SINE QUA NON ne va ajuta să le descoperim și în anii ce vin, cu următoare proiecte.”

Secretarul Asociației SINE QUA NON, dr. Lavinia Dumitrașcu, cea care a coordonat simpozionul CONSTANȚA ȘI LUMEA ROMÂNEASCĂ MODERNĂ ȘI CONTEMPORANĂ și capitolul al III-lea din volum, a vorbit despre cum s-a desfășurat simpozionul, dar și proiectul, în general: „A fost frumos! Acum este cazul să vorbim despre datoria noastră, a istoricilor, a profesioniștilor din Constanța. Trebuie să lăsăm ceva în urmă. Și trebuie să-i învățăm pe copii să-și iubească țara, să simtă românește. Le spuneam astăzi: nu contează nimic, nici pilele, nici relațiile, nici funcțiile. Funcțiile vin și se duc, dacă ai aici, adică minte și știință, adică mintea, întotdeauna, inteligența trebuie dublată de învățat, trebuie dublată cu ceea ce ai aicea, sufletul, inima, dragostea față de țară, de Dobrogea, de oameni. Noi asta am încercat să realizăm prin acest proiect.”

Președintele Asociației SINE QUA NON, dr. Sorin Marcel Colesniuc, a încheiat evenimentul cultural cu următoarele urări: „La mulți ani, Dobrogea! La mulți ani, dobrogeni!” Toți participanții la eveniment au primit gratuit volumul CONSTANȚA – ISTORIE, VECINĂTATE, MULTICULTURALITATE, iar coordonatorii au semnat autografe.

Sursă și foto: Asociația SINE QUA NON

Comentarii

Latest Posts

Competiții numeroase pentru sportivii de la CSM Constanța

Avem o nouă săptămână cu meciuri importante pentru sportivii CSM Constanța. Echipele noastre sunt angrenate în competițiile interne de volei,...

Partidul Alternativa Dreaptă Respinge Comasarea Alegerilor și Aduce Argumente Solide în Apărarea Democrației

Partidul Alternativa Dreaptă reafirmă astăzi, cu fermitate, opoziția sa categorică față de propunerea de comasare a alegerilor, formulată de către Alianța Toxică dintre PSD...

EXCLUSIV VIDEO: Construcția ilegală a unui jurat de la ”Chefi la Cuțite” pune în pericol viețile locatarilor din complexul Caelia Mamaia!

Ce s-a ales din plaja milionarilor de la Caelia Mamaia! Gunoaie, șobolani si pericol iminent de incendiu la 2 metri de complexul Caelia din stațiunea...

Eleganță la birou – cum să porți cu stil rochii office în fiecare zi, pentru a arăta cât mai profi

În fiecare dimineață, alegerea vestimentară pentru birou poate influența întregul ton al zilei. Rochiile office reprezintă o piesă esențială în garderoba oricărei femei care...

BREAKING NEWS

Pentru un zâmbet sănătos și frumos: Aparate dentare pentru copii la Cris Smile

Un zâmbet strălucitor și sănătos este un atu valoros pe care îl purtăm cu noi pe tot parcursul vieții. Pentru copii, îngrijirea...

Consiliul Național al Elevilor vine cu propuneri pentru criza meditațiilor

Consiliul Național al Elevilor (CNE) a propus o soluție pentru criza meditațiilor, sugerând promovarea orelor extracurriculare susținute pro-bono de către profesorii de...

Ofertă unică pentru noul CET din Constanța, o afacere de peste 742 milioane de lei

Primăria Constanța a primit o singură ofertă pentru construirea noii centrale electrice pe gaz, denumită CET (Centrală Electrică Termică), în cadrul un...

„Big Brother” ajunge în satele din județul Constanța cu finanțare generoasă

În ultimii patru ani, Guvernul României a alocat sume semnificative, în ordinea milioanelor de euro, pentru implementarea proiectelor de supraveghere video în...

Umanist Social Liberalii vor singuri la alegerile din 2024

Partidul Umanist Social Liberal a luat o decizie importantă privind participarea sa la alegerile din 2024, stabilind că va merge independent în...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

Comentarii