”Jurnalism înseamnă să publici ceea ce cineva nu vrea să fie publicat. Orice altceva e publicitate.” - George Orwell -

7.4 C
Constanța
luni, martie 4, 2024

ultima oră

O delegație a Partidului Alternativa Dreaptă a participat la Roma la Adunarea Conservatorilor Europeni organizată de ECR Party

O delegație a partidului Alternativa Dreaptă condusa de președintele Adela Mîrza a participat în perioada 15-17 decembrie 2023 la Roma la adunarea conservatorilor europeni...

Ultimile Articole

Dă un refresh garderobei tale de primăvară cu haine şi accesorii de lux

Primăvara este momentul perfect pentru a da un refresh ţinutelor tale, iar dacă îţi doreşti să îţi actualizezi garderoba, atunci îţi poţi îndrepta privirea...

TCL a fost clasat ca brand de televiziune Top 2 la nivel mondial timp de doi ani consecutivi

România, 28 februarie 2024: TCL Electronics, un brand lider de electronice de larg consum, a fost din nou recunoscut ca Top 2 Brand TV...

Cum să îți alegi hotelul perfect pentru o vacanță ideală

Planificarea unei vacanțe poate fi o experiență entuziasmantă, dar și plină de provocări. Una dintre cele mai importante decizii este alegerea hotelului potrivit. Un...

Competiții numeroase pentru sportivii de la CSM Constanța

Avem o nouă săptămână cu meciuri importante pentru sportivii CSM Constanța. Echipele noastre sunt angrenate în competițiile interne de volei,...

Județul TULCEA: Ora 17 – 24 de localități nu au încă energie electrică. 400 de persoane au fost salvate din autoturismele blocate

La ora 17, marți, 28 noiembrie, la nivelul județului Tulcea toate drumurile naționale și județene, cu excepția sectoarelor de drum județean DJ 229 între localitățile Niculițel și Izvoarele, intersecție cu DN22F și DJ 222A între localitățile Horia și Luncavița, sunt deschise circulației publice.

Măsura a fost luată în urma unei ședințe extraordinare a CJSU Tulcea în urmă cu puțin timp.

De la începutul manifestărilor meteorologice severe din data de 26 noiembrie și până în prezent, la sediul Instituției Prefectului au fost 6 ședințe extraordinare ale Comitetului Județean pentru Situații de Urgență unde au fost luate decizii pentru gestionarea situațiilor de urgență, iar Centrul Județean de Conducere și Coordonare a Intervenției a răspuns la peste 100 de solicitări ale populației care semnalau blocaje în trafic, copaci căzuți ori alte situații de urgență care, in mod prioritar au fost gestionate și rezolvate de forțele Ministerului Afacerilor Interne, Prefectura Tulcea, ISU Tulcea, Poliția de Frontieră, Inspectoratul de Poliție, Inspectoratul Județean de Jandarmi, MApN, reprezentanți ai Primăriilor din județul Tulcea, Serviciul Județean de Ambulanță.

Aproape 400 de persoane au fost salvate din autoturismele blocate pe drumurile din județul Tulcea ori asistate de serviciile de urgență și intervenție ale MAI dar și ale Serviciului Județean de Ambulanță Tulcea atât în cursul zilei de duminică, când s-au manifestat fenomene meteo severe pe raza județului Tulcea și când am fost sub avertizare de COD ROȘU de vânt și ninsori și până în prezent. 
Au fost organizate misiuni pentru sprijinirea populației care a avut nevoie de asistență medicală de urgență și la care ambulanțele nu puteau ajunge. Transportul și transferul acestora către echipajele medicale specializate a fost realizat atât cu sprijinul șenilatelor cât și cu ajutorul elicopterelor SMURD din județele Galați și Constanța.

De asemenea forțele ISU Tulcea au intervenit pentru înlăturarea copacilor care blocau drumuri de acces, drumuri naționale și județene, dar și pentru înlăturarea crengilor căzute pe autoturisme, în peste 100 de cazuri.

Dacă în cursul nopții de duminică spre luni erau afectați aproximativ 58 de mii de clienți ai companiilor de furnizare a energiei electrice, din 44 de localități, în ultimele 24 de ore, a fost restabilită realimentarea cu energie electrică a peste 28000 de clienți pe raza întregului județ. În acest moment sunt alimentate parțial cu energie electrică 4 localități și total 20 de localități. Echipele specializate de intervenție ale companie de electricitate intervin de mai bine de 50 de ore pentru restabilirea alimentării cu energie electrică. Echipele de intervenție aflate în teren au fost suplimentate cu personal specializat din municipiul București. Intervențiile acestora sunt dificilă deoarece zonele în care trebuie să intervină pentru restabilirea unei situații normale se află în zone greu accesibile și izolate de drumurile naționale și județene.

În gestionarea situațiilor de urgență, la nivelul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Delta județului Tulcea capacitatea de intervenție a fost mărită cu personal și cu tehnică. Altfel, în ultimele trei zile peste 150 de pompieri au fost la datorie și au intervenit pentru salvarea vieților omenești, protejarea bunurilor și sprijinirea populației pentru a avea acces la servicii medicale de urgență.

Comentarii

Latest Posts

Dă un refresh garderobei tale de primăvară cu haine şi accesorii de lux

Primăvara este momentul perfect pentru a da un refresh ţinutelor tale, iar dacă îţi doreşti să îţi actualizezi garderoba, atunci îţi poţi îndrepta privirea...

TCL a fost clasat ca brand de televiziune Top 2 la nivel mondial timp de doi ani consecutivi

România, 28 februarie 2024: TCL Electronics, un brand lider de electronice de larg consum, a fost din nou recunoscut ca Top 2 Brand TV...

Cum să îți alegi hotelul perfect pentru o vacanță ideală

Planificarea unei vacanțe poate fi o experiență entuziasmantă, dar și plină de provocări. Una dintre cele mai importante decizii este alegerea hotelului potrivit. Un...

Competiții numeroase pentru sportivii de la CSM Constanța

Avem o nouă săptămână cu meciuri importante pentru sportivii CSM Constanța. Echipele noastre sunt angrenate în competițiile interne de volei,...

BREAKING NEWS

Voucherele de energie pentru persoanele vulnerabile, prelungite până în primăvară

Guvernul a prelungit astăzi, prin ordonanţă de urgenţă, valabilitatea voucherelor de energie până la finalul lunii martie a anului viitor. Astfel, banii din ajutorul pentru...

Volumul ”Constanța – istorie, vecinătate, multiculturalitate” a fost lansat de Ziua Dobrogei

Marți, 14 noiembrie 2023, de Ziua Dobrogei, a fost lansat, la Muzeul de Istorie Națională și Arheologie Constanța, volumul de studii și articole științifice...

AUDIO-VIDEO | Radio Constanța a fost, astăzi, gazdă primitoare pentru zeci de preșcolari

Peste 40 de copii de la Grădinița ”Lumea Poveștilor” au vizitat, joi, sediul Radio Constanța, în cadrul programului ”Școala Altfel”. De pe scările colorate de...

Vremea devine instabilă, în Dobrogea și la malul mării

Vineri, valorile termice rămân plăcute, dar reapar ploile. Cerul va fi variabil, cu înnorări și precipitații noaptea. Vântul va sufla slab și moderat, cu unele...

Alegerea trusei de scule

În lumea bricolajului și a reparațiilor casnice, o trusă de scule bine aleasă reprezintă un partener de încredere pentru orice entuziast sau profesionist. Indiferent...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

Comentarii