”Jurnalism înseamnă să publici ceea ce cineva nu vrea să fie publicat. Orice altceva e publicitate.” - George Orwell -

8.4 C
Constanța
luni, martie 4, 2024

ultima oră

O delegație a Partidului Alternativa Dreaptă a participat la Roma la Adunarea Conservatorilor Europeni organizată de ECR Party

O delegație a partidului Alternativa Dreaptă condusa de președintele Adela Mîrza a participat în perioada 15-17 decembrie 2023 la Roma la adunarea conservatorilor europeni...

Ultimile Articole

Dă un refresh garderobei tale de primăvară cu haine şi accesorii de lux

Primăvara este momentul perfect pentru a da un refresh ţinutelor tale, iar dacă îţi doreşti să îţi actualizezi garderoba, atunci îţi poţi îndrepta privirea...

TCL a fost clasat ca brand de televiziune Top 2 la nivel mondial timp de doi ani consecutivi

România, 28 februarie 2024: TCL Electronics, un brand lider de electronice de larg consum, a fost din nou recunoscut ca Top 2 Brand TV...

Cum să îți alegi hotelul perfect pentru o vacanță ideală

Planificarea unei vacanțe poate fi o experiență entuziasmantă, dar și plină de provocări. Una dintre cele mai importante decizii este alegerea hotelului potrivit. Un...

Competiții numeroase pentru sportivii de la CSM Constanța

Avem o nouă săptămână cu meciuri importante pentru sportivii CSM Constanța. Echipele noastre sunt angrenate în competițiile interne de volei,...

Competiții numeroase pentru sportivii de la CSM Constanța

Avem o nouă săptămână cu meciuri importante pentru sportivii CSM Constanța. Echipele noastre sunt angrenate în competițiile interne de volei, handbal și baschet, la seniori, tineret și juniori. La tenis de masă, băieții joacă în returul Diviziei A, iar pugiliștii, în frunte cu campioana europeană de tineret Amalia Niță, urcă în ring la turneul internațional Dracula Open. Tuturor, le urăm succes! Hai, Constanța! Hai, România!

== Handbal seniori ==

Handbaliștii noștri revin în Sala Sporturilor pentru un nou meci din Liga Zimbrilor. Victorioasă în derby-ul de la Turda, echipa noastră și-a consolidat locul secund în clasament și ia în calcul doar cele 3 puncte în duelul cu ultima clasată, CSM Vaslui. Băieții noștri cheamă constănțenii la o ultimă repetiție înainte de meciul cu Füchse Berlin din EHF European League, de marțea viitoare! Weekendul începe cu handbal spectacol. Vineri, 9 Februarie, de la ora 18.00, CSM Constanța vs. CSM Vaslui, în etapa a XVI-a din Liga Zimbrilor. Hai, Constanța!

Marți, 13 Februarie, de la ora 19.45, în Sala Sporturilor, jucăm primul meci din Main Round-ul EHF European League! După ce am eliminat-o, în preliminarii, pe finalista ediției trecute, Fraikin Granollers, jucăm acum și cu deținătoarea trofeului! La Constanța vine Füchse Berlin, care a câștigat anul trecut competiția, cu 15 victorii în 16 meciuri! Echipa din capitala Germaniei are un parcurs perfect în acest sezon, reușind victorii pe linie în Grupa G, inclusiv împotriva lui Dinamo. “Vulpile” merg bine și în Bundesliga, unde au “iernat“ pe locul secund, dar la egalitate de puncte cu liderul Magdeburg, pierzând doar 4 puncte în 18 partide.

== Handbal tineret ==

Handbaliștii de la CSM 2 Constanța reiau meciurile din Campionatul Național de Tineret și încep anul cu un joc în Capitală. Băieții antrenați de Enis Murtaza îi înfruntă pe cei de la CSA Steaua București, în etapa a VIII-a a Seriei B, cu gândul la cea de-a cincea victorie stagională. Vineri, 9 Februarie, de la ora 13.30, în Sala Apollo din București.

== Handbal juniori ==

Juniorii 1 susțin primul meci pe teren propriu din acest an, în etapa a IX-a a Campionatului Național de Handbal Masculin J1. CSM Constanța vine după un succes clar la Galați și băieții antrenați de Enis Murtaza vor să continue seria câștigătoare în partida cu CT Media București. Duminică, 11 Februarie, de la ora 12.00, la Sala Sporturilor din Constanța.

Liderii neînvinși ai Seriei E a Campionatului Național de Handbal Masculin J2, handbaliștii antrenați de Ionuț Pușcașu joacă pe teren propriu în acest weekend.

CSM Constanța o întâlnește pe CSȘ Călărași, în cadrul etapei a X-a, cu un obiectiv clar: a noua victorie din acest sezon! Sâmbătă, 10 Februarie, de la ora 11.30, la Sala Sporturilor din Constanța.

Juniorii 3 CSM Constanța revin pe teren propriu și joacă împotriva celor de la CSȘ Medgidia A, în etapa a XII-a a Campionatului Național de Handbal Masculin J3 –  Seria C. Jucătorii antrenați de Denis Ali s-au impus în tur și vor să obțină acum o nouă victorie. Duminică, 11 Februarie, de la ora 10.30, la Sala Sporturilor din Constanța.

==Volei senioare==

Meciurile se joacă într-un ritm trepidant pentru voleibalistele CSM Constanța! Într-o partidă restantă din etapa a 14-a în Divizia A1, marți, elevele antrenate de Florin Voinea și Radu Began au cedat în Sala Sporturilor, 0-3 (18,18,21) cu Dinamo București, experiența oaspetelor fiind decisivă. Următorul meci este programat tot pe teren propriu și constănțencele își doresc o evoluție cât mai bună în fața uneia dintre fruntașele clasamentului, CSM Lugoj (câștigătoarea Cupei României), partida contând pentru etapa a 17-a. Suporterii sunt invitați la Sala Sporturilor, duminică, 11 Februarie, de la ora 15. Hai Constanța!

==Volei seniori==

În cadrul etapei a 17-a din Divizia A1, CSM Constanța va avea o partidă dificilă cu Dinamo București. Voleibaliștii antrenați de Cristian Imhoff și Răzvan Parpală au cedat etapa trecută, 1-3 pe terenul campioanei, Arcada Galați. Partida cu Dinamo se va disputa sâmbătă, 10 Februarie, de la ora 18 în Sala Sporturilor din Constanța. Hai Constanța!

== Tenis de masă ==

Echipa masculină de tenis de masă CSM Constanța susține meciurile din returul Diviziei A, în acest weekend, la Lugoj. Echipa noastră, în componența Cristian Grigore (antrenor-jucător), Cristian Chirița, Bogdan Iacob, Paul Mladin, Victor Carabaș, a încheiat pe primul loc turul campionatului, după ce a obținut victorii pe linie în tur, în toamna trecută, la Odorheiu Secuiesc. Meciurile din retur au loc în perioada 9-11 Februarie. Hai, Constanța!

== Baschet seniori ==

Baschetbaliștii noștri joacă un nou meci important în Grupa 1-10 din Liga Națională Getica ’95. După victoriile cu Dinamo și Rapid, băieții antrenați de Dan Fleșeriu și Valentin Boian au un moral excelent, iar CSM Constanța, cu noua achiziție Jaylon Scott, merge încrezătoare pe terenul lui CSO Voluntari, pentru duelul din etapa a XXI-a. Ambele echipe au câte patru succese în cont și cine câștigă face un pas mai sus în Grupa 1-10, către play-off. Sâmbătă, 10 Februarie, de la ora 18.30, meciul este LIVE pe FRB TV. Hai, Constanța!

== Baschet senioare ==

Vicecampioanele României revin în arenă pentru un nou meci din Liga Națională Getica ’95. CSM Constanța joacă în deplasare cu CS Universitatea Cluj-Napoca, în cadrul etapei a XII-a, în Sala Horia Demian. Fetele antrenate de Alexandru Olteanu vor să continue parcursul perfect din acest sezon și să obțină cea de-a 11-a victorie în tot atâtea meciuri disputate. Sâmbătă, 10 Februarie, de la ora 13.00. Meciul este LIVE pe FRB TV. Hai, Constanța!

== Baschet juniori ==

CSM Constanța U13 joacă primele meciuri din faza a II-a a Campionatului Național de Baschet Feminin. În Turneul 1 al Grupei B, la București, fetele noastre vor susține trei meciuri. Sâmbătă, 10 Februarie, cu ABC Leii București și ACS Genial Baschet 22 București, și Duminică, 11 Februarie, cu CSM Tg.Jiu.

Baschetbaliștii U13 încep și ei partidele din faza a II-a a Campionatului Național de Baschet Masculin. În Turneul 1 al Grupei C, găzduit de Tulcea, CSM Constanța le va întâlni pe Rapid București (10 Februarie, ora 9.00), ACS Deceneu Tulcea (10 Februarie, ora 19.00) și ACS Dan Dacian Portocaliu (11 Februarie, ora 9.00).

CSM Constanța U16 susține un nou meci în Campionatul Național de Baschet Masculin, Grupa I-GVA. După victoria de pe teren propriu cu Popești Leordeni, echipa antrenată de Norbert Kovasch luptă pentru cea de-a patra victorie în cinci etape! În deplasare, cu ACS Sega Baschet București. Sâmbătă, 10 Februarie, de la ora 11.30.

Baschetbalistele U16 CSM Constanța încep meciurile din faza a III-a a Campionatul Național de Baschet Feminin și susțin primul meci din Grupa F pe teren propriu. Fetele antrenate de Alina Șerban vor juca împotriva celor de la ACS Gladius Târgu Mureș. Duminică, 11 Februarie, de la ora 10.00, în sala Complexului Sportiv Tomis.

CSM Constanța U18 joacă un nou meci în Campionatul Național de Baschet Masculin. Băieții antrenați de Norbert Kovasch vor să reia seria succeselor, după ce au cedat cu Știința București. Obiectivul: cea de-a cincea victorie în Grupa Națională, pe terenul celor de la CSȘ Târgu Jiu, care ocupă ultimul loc în clasament. Duminică, 11 Februarie, de la ora 14.00.

==Box==

Sala Sporturilor „Olimpia” din Ploiești va găzdui în perioada 11-18 Februarie meciurile din cadrul turneului internațional “Dracula Open” la care vor participa sportivi din 26 de țări. De la CSM Constanța vor evolua șase pugiliști (la juniori și tineret). La feminin se mizează pe tripla campioană europeană, Amalia Niță la categoria 75 kg (tineret) și pe Ionela Șoacăț la categoria 54 kg (junioare). Băieții sunt reprezentați de Sali Evren la cat. 66 (juniori), Sebastian Bălan la cat. 75 kg (juniori), Andrei Maftei la cat. 71 kg (tineret) și Cristian Ilioi la cat. 75 kg (tineret). Antrenorii sportivilor la CSM Constanța sunt Mihai Constantin și Ionuț Bodilcu. Hai România! Hai Constanța!

Cătălin Donose

Foto – CSM Constanța

Comentarii

Latest Posts

Dă un refresh garderobei tale de primăvară cu haine şi accesorii de lux

Primăvara este momentul perfect pentru a da un refresh ţinutelor tale, iar dacă îţi doreşti să îţi actualizezi garderoba, atunci îţi poţi îndrepta privirea...

TCL a fost clasat ca brand de televiziune Top 2 la nivel mondial timp de doi ani consecutivi

România, 28 februarie 2024: TCL Electronics, un brand lider de electronice de larg consum, a fost din nou recunoscut ca Top 2 Brand TV...

Cum să îți alegi hotelul perfect pentru o vacanță ideală

Planificarea unei vacanțe poate fi o experiență entuziasmantă, dar și plină de provocări. Una dintre cele mai importante decizii este alegerea hotelului potrivit. Un...

Competiții numeroase pentru sportivii de la CSM Constanța

Avem o nouă săptămână cu meciuri importante pentru sportivii CSM Constanța. Echipele noastre sunt angrenate în competițiile interne de volei,...

BREAKING NEWS

Voucherele de energie pentru persoanele vulnerabile, prelungite până în primăvară

Guvernul a prelungit astăzi, prin ordonanţă de urgenţă, valabilitatea voucherelor de energie până la finalul lunii martie a anului viitor. Astfel, banii din ajutorul pentru...

Volumul ”Constanța – istorie, vecinătate, multiculturalitate” a fost lansat de Ziua Dobrogei

Marți, 14 noiembrie 2023, de Ziua Dobrogei, a fost lansat, la Muzeul de Istorie Națională și Arheologie Constanța, volumul de studii și articole științifice...

AUDIO-VIDEO | Radio Constanța a fost, astăzi, gazdă primitoare pentru zeci de preșcolari

Peste 40 de copii de la Grădinița ”Lumea Poveștilor” au vizitat, joi, sediul Radio Constanța, în cadrul programului ”Școala Altfel”. De pe scările colorate de...

Vremea devine instabilă, în Dobrogea și la malul mării

Vineri, valorile termice rămân plăcute, dar reapar ploile. Cerul va fi variabil, cu înnorări și precipitații noaptea. Vântul va sufla slab și moderat, cu unele...

Alegerea trusei de scule

În lumea bricolajului și a reparațiilor casnice, o trusă de scule bine aleasă reprezintă un partener de încredere pentru orice entuziast sau profesionist. Indiferent...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

Comentarii