”Jurnalism înseamnă să publici ceea ce cineva nu vrea să fie publicat. Orice altceva e publicitate.” - George Orwell -

5.4 C
Constanța
sâmbătă, februarie 24, 2024

ultima oră

O delegație a Partidului Alternativa Dreaptă a participat la Roma la Adunarea Conservatorilor Europeni organizată de ECR Party

O delegație a partidului Alternativa Dreaptă condusa de președintele Adela Mîrza a participat în perioada 15-17 decembrie 2023 la Roma la adunarea conservatorilor europeni...

Ultimile Articole

Competiții numeroase pentru sportivii de la CSM Constanța

Avem o nouă săptămână cu meciuri importante pentru sportivii CSM Constanța. Echipele noastre sunt angrenate în competițiile interne de volei,...

Partidul Alternativa Dreaptă Respinge Comasarea Alegerilor și Aduce Argumente Solide în Apărarea Democrației

Partidul Alternativa Dreaptă reafirmă astăzi, cu fermitate, opoziția sa categorică față de propunerea de comasare a alegerilor, formulată de către Alianța Toxică dintre PSD...

EXCLUSIV VIDEO: Construcția ilegală a unui jurat de la ”Chefi la Cuțite” pune în pericol viețile locatarilor din complexul Caelia Mamaia!

Ce s-a ales din plaja milionarilor de la Caelia Mamaia! Gunoaie, șobolani si pericol iminent de incendiu la 2 metri de complexul Caelia din stațiunea...

Eleganță la birou – cum să porți cu stil rochii office în fiecare zi, pentru a arăta cât mai profi

În fiecare dimineață, alegerea vestimentară pentru birou poate influența întregul ton al zilei. Rochiile office reprezintă o piesă esențială în garderoba oricărei femei care...

„Big Brother” ajunge în satele din județul Constanța cu finanțare generoasă

În ultimii patru ani, Guvernul României a alocat sume semnificative, în ordinea milioanelor de euro, pentru implementarea proiectelor de supraveghere video în comunitățile din întreaga țară. Beneficiarii principali ai acestei finanțări masive au fost unitățile administrativ-teritoriale din mediul rural, în care numărul de locuitori se ridică la mai puțin de 2000, iar costurile pentru achiziția echipamentelor de monitorizare și extinderea rețelelor de Wi-Fi în spațiul public au atins sute de mii de lei. Aceste achiziții sunt adesea efectuate prin procedura de cumpărare directă, fără organizarea licitațiilor publice. În plus, este demn de menționat că firma câștigătoare a contractelor este adesea conectată la influență politică, ceea ce aduce cu sine polemici.

În ultimii patru ani, statul român a alocat sume însemnate, de zeci de milioane de euro, pentru achiziționarea sistemelor de supraveghere video, fără organizarea licitațiilor publice. Aceste sisteme au fost implementate, în cea mai mare parte, în localitățile din mediul rural.

În județul Constanța, s-au înregistrat multiple astfel de cazuri, iar cel mai recent exemplu este cel din comuna Gârliciu, care numără doar 1.376 de locuitori, conform recensământului din 2021. Administrația locală a alocat fonduri considerabile în valoare de 559.500 de lei pentru proiectarea, asistența tehnică și implementarea unui sistem de supraveghere video, precum și dotarea cu un centru de dispecerat. Un alt exemplu este comuna Bărăganu, care a scos recent la licitație un contract în valoare de 898.875,28 de lei pentru proiectarea tehnică de securitate și furnizarea de echipamente necesare pentru un Centru de monitorizare în timp real a situației locale.

Compania câștigătoare a contractului de la Gârliciu este SC Vhe Service SRL, cu sediul în Craiova, o firmă care a prins gustul banilor publici, obținând 84 de acorduri-cadru numai în acest an, toate atribuite prin cumpărare directă. În spatele acestei companii se află Alexandru Melinte și Valeriu Antonius Cojocaru din Dolj, alături de Hari Cristian Dascălu din Vâlcea. Acesta din urmă este chiar fiul unui fost deputat liberal, Constantin Dascălu, și a fost consilier personal al ministrului Transporturilor, Radu Berceanu. Valeriu Antonius Cojocaru mai controlează o altă companie, Bizzare Soft, care a fost unicul furnizor autorizat în 2009 de Autoritatea Rutieră Română pentru un software destinat școlilor de șoferi, din care a obținut aproximativ zece milioane de lei.

În anul fiscal 2022, SC Vhe Service SRL a înregistrat o cifră de afaceri de 2.955.211 de lei, un profit de 402.476 de lei, dar și datorii în valoare de 715.353 de lei. De remarcat faptul că, între anii 2018 și 2019, când proiectele de instalare a sistemelor de supraveghere video au început să fie implementate, cifra de afaceri a firmei a crescut de la 756.358 de lei la 1.850.794 de lei, iar profitul de la 15.597 la 384.405 de lei!

Aceste date puse în context ne determină să ne întrebăm în ce măsură aceste investiții au beneficiat cu adevărat dezvoltarea localităților rurale. Ne putem doar întreba dacă locuitorii acestor comunități, înconjurați de camere de supraveghere, se simt mai în siguranță sau mai degrabă sub observația permanentă a unui „Big Brother” în creștere.

Comentarii

Latest Posts

Competiții numeroase pentru sportivii de la CSM Constanța

Avem o nouă săptămână cu meciuri importante pentru sportivii CSM Constanța. Echipele noastre sunt angrenate în competițiile interne de volei,...

Partidul Alternativa Dreaptă Respinge Comasarea Alegerilor și Aduce Argumente Solide în Apărarea Democrației

Partidul Alternativa Dreaptă reafirmă astăzi, cu fermitate, opoziția sa categorică față de propunerea de comasare a alegerilor, formulată de către Alianța Toxică dintre PSD...

EXCLUSIV VIDEO: Construcția ilegală a unui jurat de la ”Chefi la Cuțite” pune în pericol viețile locatarilor din complexul Caelia Mamaia!

Ce s-a ales din plaja milionarilor de la Caelia Mamaia! Gunoaie, șobolani si pericol iminent de incendiu la 2 metri de complexul Caelia din stațiunea...

Eleganță la birou – cum să porți cu stil rochii office în fiecare zi, pentru a arăta cât mai profi

În fiecare dimineață, alegerea vestimentară pentru birou poate influența întregul ton al zilei. Rochiile office reprezintă o piesă esențială în garderoba oricărei femei care...

BREAKING NEWS

Pentru un zâmbet sănătos și frumos: Aparate dentare pentru copii la Cris Smile

Un zâmbet strălucitor și sănătos este un atu valoros pe care îl purtăm cu noi pe tot parcursul vieții. Pentru copii, îngrijirea...

Consiliul Național al Elevilor vine cu propuneri pentru criza meditațiilor

Consiliul Național al Elevilor (CNE) a propus o soluție pentru criza meditațiilor, sugerând promovarea orelor extracurriculare susținute pro-bono de către profesorii de...

Ofertă unică pentru noul CET din Constanța, o afacere de peste 742 milioane de lei

Primăria Constanța a primit o singură ofertă pentru construirea noii centrale electrice pe gaz, denumită CET (Centrală Electrică Termică), în cadrul un...

„Big Brother” ajunge în satele din județul Constanța cu finanțare generoasă

În ultimii patru ani, Guvernul României a alocat sume semnificative, în ordinea milioanelor de euro, pentru implementarea proiectelor de supraveghere video în...

Umanist Social Liberalii vor singuri la alegerile din 2024

Partidul Umanist Social Liberal a luat o decizie importantă privind participarea sa la alegerile din 2024, stabilind că va merge independent în...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

Comentarii